BİLGİSAYAR & YAZILIM & DONANIM

BİLGİSAYAR & YAZILIM & DONANIM

 

 

Bilgisayar ortamı iki ana bileşene ayrılır. Bunlar Donanım (Hardware) ve Yazılım (Software)dir. Donanım denilince anlaşılması gereken bilgisayarın fiziki görünümüdür. Bunu açacak olursak bilgisayar kasası (anakart, RAM, ekran kartı vs.), ekran (veya monitör), klavye, mouse, yazıcı (printer), tarayıcı (scanner), hoparlör-mikrofon gibi birimler bilgisayar ortamının donanım bileşenini oluştururlar. Yazılım ise bilgisayarın kullandığı programların genel adıdır. Bu programlara ise örnek olarak işletim sistemleri, kelime işlemci programlar, elektronik tablolama programları ve tabi ki oyunları verebiliriz.
Yazılım, değişik ve çeşitli görevler yapma amaçlı tasarlanmış elektronik aygıtların birbirleriyle haberleşebilmesini ve uyumunu sağlayarak görevlerini ya da kullanılabilirliklerini geliştirmeye yarayan makina komutlarıdır.
Yazılım, elektronik aygıtların belirli bir işi yapmasını sağlayan programların tümüne verilen isimdir. Bir başka deyişle, var olan bir problemi çözmek amacıyla bilgisayar dili kullanılarak oluşturulmuş anlamlı anlatımlar bütünüdür. Yazılım için çeşitli diller mevcuttur. Bunlardan bazıları Pascal, C++ ve Java’dır. Bilgisayar yazılımları genel olarak 3 ana grupta incelenebilir. Bunlar:
1- Sistem Yazılımları (System Software): Bilgisayarın kendisinin işletilmesini sağlayan, işletim sistemi, derleyiciler (compilers) (Yazılım programında, yazılan programı makine diline çeviren program), çeşitli donatılar (facility) gibi yazılımlardır.
2- Uygulama Yazılımları (Application Software): Bu kullanıcıların işlerine çözüm sağlayan örneğin çek, senet, stok kontrol, bordro, kütüphane kayıtlarını tutan programlar, bankalardaki müşterilerin para hesaplarını tutan programlar vs. gibi yazılımlardır.
Bütün sistem programları içinde en temel yazılım işletim sistemidir ki, bilgisayarın bütün donanım ve yazılım kaynaklarını kontrol ettiği gibi, kullanıcılara ait uygulama yazılımlarının da çalıştırılmalarını ve denetlenmelerini sağlar.
3- Çevirici Yazılımlar: Herhangi bir dilde yazılan programı makine diline çeviren yazılımlardır.

GMKA A.Ş. olarak bireysel ve kurumsal çözümler üreterek, mekanik ve dijital teknolojide kullanılan cihazların beyinleri (apron), kayıtlı mail yazılımları, güvenlik duvarı yazılımları, bilgisayar program yazılımları ve yeni geliştirilecek projelere ait sistemlerin yazılımları gibi her ihtiyaca yönelik projelerle çözüm ortağı olmaya hazırız.
Öncelikle Türk Silahlı Kuvvetleri’nin arz ve talebi doğrultusunda elektronik harp sistemleri, hava savunma sistemleri, haberleşme sistemleri, simülatör yazılımları konusunda da çalışmalarımız devam etmektedir.
Bilgisayar ve donanım ekipmanlarının perakende ve toptan satışını yapmakta, parçalı ya da parçasız bakım onarım hizmetleri, tüm bilgisayar alt yapı, kablolama, ağ kurulumu, eğitim destek ve bunlara bağlı sistem gereksinimlerini projelendirmek, kaliteli ve ihtiyaca en uygun maliyetle çözümler üretmekteyiz.