DEMİR YOLLARI YÜKSEK HIZLI TREN HATTI ARTIK DAHA GÜVENLİ

DEMİR YOLLARI YÜKSEK HIZLI TREN HATTI ARTIK DAHA GÜVENLİ

 

 

Proje incelemeleri kapsamında yüksek hızlı tren hattının güvenliği amacıyla yapılmış. Tel örgü vs. gibi imalatların hasar görmemesi yönündeki alınacak önlemlerle tüm demir yolu hattının aktif olarak kontrolünün yapılması amaçlanmaktadır. Bu amaçla elektronik algılayıcı ağları kurularak istasyonlar da ya da merkez olarak belirlenecek yerlerde bilgisayar ve çevre birimleriyle kullanılabilecektir.

Hassaslık ayarlamaları yapılarak yanlış alarm ve hatalı tespit olasılıkları asgari seviyeye indirilmeye çalışılacaktır.  İzlenebilecek tüm hat boyunca kurulan bariyerlerin devamlı izlenebilmeleri amacıyla belirli aralıklarla yerleştirilecek internet tabanlı (IP) kızılötesi, ultrasonik, microdalga RF vb. dalgalar kullanılarak alıcı verici sistemi çok eksenli algılayıcılar yardımı ile oluşturulabilecek bir sistemdir.

Gerektiğinde devriye gezebilecek yarı otonom hareketli kameralar ile temaslar kimliklen dirilerek, gerekli müdahalelerde etkin yaklaşımlar sergilenecektir

Müdahale durumlarında vahşi hayvan, insan ya da besi hayvanlarının sistemimizin tel örgü hattına herhangi bir müdahale dokunma, sarsma, çarpma, zorlama ya da kesilmek suretiyle bir olaya maruz kaldığında hemen hasar verilmeye çalışılan yer belirlenecek, metreler ve kilometreler ekseninde tam yerinin tespit edilip gerekli yüksek hızlı tren ekibinin müdahale etmesi sağlanacaktır.

SENSÖRLER

Yeni tesis edilecek bu sistemde merkezi yönetim konsolundan kablolu ya da kablosuz sistemlerle gönderilecek olan algılayıcı hattı sinyalleriyle tüm yüksek hızlı tren hattı kontrolleri anında haber alınarak, tespit edilen noktaya müdahale edilmesini sağlayacaktır.