DEVAM EDEN PROJELER

DEVAM EDEN PROJELER

DEPREM BİLEZİĞİ

Doğal afetlerde kullanılmak üzere yaralılarımızın yerini daha erken belirleyip kurtarılması için, hayatını kaybedenlere daha kolay ulaşabilmek için deprem bileziği projesi üzerinde çalışmalar devam etmektedir. Deprem bileziği GPS, 3G, 4G sistemleri kullanılmak sureti ile tespit edici ekip ve ekipmanlarıyla sağlanmaktadır.

MAYIN TESPİT CİHAZI

Ülke sınırlarımızda döşenmiş mayınların kablolu ve kablosuz sistemleri kullanarak kara ve hava araçlarıyla coğrafi koşullara bağlı olarak yerinin tespiti ve imhasının sağlanması.

PROFESYONEL AKILLI ARAÇ YER ALTI KONTROL SİSTEMLERİ

9B ünitesi diye adlandırdığımız yer altında kontrol edilebilecek tüm materyallerin 2 ve 3 boyutlu analiz ve görüntülerinin sağlanması için 0-40m, 0-100m derinliklere kadar ulaşabilen, 60 mhz’den 1200 mhz’e kadar dalga genişliği olan, girilebilecek ölçüde metre kare olarak ayarlanıp analiz ve görüntülemenin sağlanması için muhtelif çok işlevli, bilgisayar destekli ekip ve ekipmanların kara ve hava araçlarına demonte olarak kurularak komplike akıllı araç yapılması projesi.
KULLANILDIĞI ALANLAR:
– Yer araştırmaları: Yol, havaalanı, baraj, su kanalı, santral, yerleşim alanı yer araştırmaları,
– Tünel Araştırmaları: Demiryolu, karayolu, su tünelleri, tüp geçitler, maden galerisi araştırmaları,
– Yapı Araştırmaları: Tavan, taban ve duvarların incelenmesi, restorasyon amaçlı araştırmalar,
– Arkeojeofizik Araştırmaları: Antik şehir, tapınak, mezar, duvar, temel, dehliz ve benzeri tarihi kalıntıların bulunması,
– Endüstriyel atık, sızıntı ve çevre kirlenmesinin araştırılması: Eski veya kaydı bulunmayan endüstriyel atık alanlarının bulunması, fabrika, akaryakıt istasyonu, su yolu vb. kaçak ve sızıntılarının belirlenmesi, çöp boşaltım alanlarının yer araştırmaları,
– Eski veya kaydı bulunmayan şehir altyapılarının araştırılması: Eski kanalizasyon, su yolu, kanal, boru, sığınak, elektrik ve telefon hatlarının bulunması,
– Adli ve Adli Tıp: Cezaevi firar tünellerinin tespiti, ceset ve toplu mezarların yerlerinin bulunması,
– Yeryüzü ve galerilerde maden araştırmaları: Yüzeye yakın madenlerin aranması ve rezerv geliştirme, galeri sürülerek yapılan maden (kömür) araştırmaları, göçük ve maden kazalarında ilk yardım amaçlı çalışmalar
– Yeraltı görüntülü kesitini çıkarmak, maden, kömür, kum, kil, yeraltı suyu, arkeolojik kalıntı, gömü, metal, boru, yeraltı boşluğu, kablo, kanal, tünel aramaları, eski çöplükler, yeraltı mühendisliğinde; metro kazıları, yer kayma düzlemi, çökelme biçimi, sığ yeraltı süreksizlikleri, su kaçakları, jeoteknik, jeofizik çevre ve mühendislik jeolojisi uygulamalarında kullanılır. Yeraltı kesitlerini taşınabilir bilgisayar ekranından anında görüntü ya da kağıda çıkış olarak renkli ve renksiz olarak alınabilir.

SİHİRLİ AYNA (MAGICAL MIRROR)

Birçok sektörde uygulanabileceği gibi özellikle giyim mağazalarında soyunma kabini kullanımını bitiren, ürünlerin birden fazla kişi tarafından giyilip kirlenmesini ve yıpranmasını önleyen, beden, renk ve model kriterlerine göre seçenek sunan, çeşitli sensörlerle veri tabanının oluşturulmasıyla akıllı hale getirilen, kıyafetlerin giyilmeden denenmesini sağlayan sistemdir.

TRACKER

Ülkemizde insan, araba ve eşyaların yerinin tespiti oldukça yüksek maliyetlerde sunulmaktadır. Çok düşük maliyetlerle boyut ve ağırlık bakımından taşınması kolay (yaklaşık madeni para büyüklüğünde), kablo ve kurulum gerektirmeyen her yerde ve her şey için kullanılabilecek uzun pil ömrüne sahip projedir.