VERİ KURTARMA VE HDD TAMİRİ

VERİ KURTARMA VE HDD TAMİRİ

 

Bir sabah bilgisayarınızı açmaya kalktınız fakat açılmıyor ya da resim arşivinizi  bulundurduğunuz taşınabilir diskinizi yere düşürdünüz ve çalışmıyor. O kadar çok senaryo var ki. Her gün daha çok dijitalleşen dünyada  artık en büyük korku veri kaybı yaşamak oldu.
GMKA A.Ş. yaşadığınız her türlü teknoloji felaket senaryosunda yardımınıza yetişiyor.

İSTER SABİT DİSK, İSTER TAŞINABİLİR DİSK, İSTER FLASH BELLEK

Hangi Durumlarda Veri Kurtarma Yapılabilir?
En çok başvurulan veri kayıplarını şöyle sıralayabiliriz;
Düşme veya darbe sonucu çalışmayan diskler,
Sunuculardaki disklerden bir veya bir kaçının arızalanması sonucu RAID yapısının çökmesi
Dosyaların bir virüs veya hacker tarafından şifrelenmesi
Yedek almadan yanlışlıkla format atılmış diskler
Yanlışlıkla veya sabotaj şeklinde silinen datalar
Bozuk veri tabanları ( Sql Server, Acces , Outlook vs..)
GMKA A.Ş. yaşadığınız veri kaybı ne olursa olsun yanınızda, 0 312 495 99 19 numaralı telefondan direk teknisyenlerimiz ile görüşebilirsiniz. Sizi en doğru şekilde yönlendirecek veri kaybınızın artmasına engel olacaklardır. Ücretsiz analiz hizmeti ile aklınızdaki tüm sorulara cevap bulabilirsiniz.

Disk nasıl sökülür? 

Bilgisayarınızın harddiskini sökmek için, öncelikle cihazınızın elektrik ile olan bağlantısını kesin. Sonra kasaya bağlı güç kablosunu çıkarın.
Kasanın yan kapağında bulunan vidaları sökün, kapağı yerinden çıkartın. Diski bilgisayarınıza bağlı tutan, IDE ve ya Serial Ata (SATA) iletişim kablolarını, diğer güç kablolarını da dikkate alarak sökün.
Diskin kasaya montesini sağlayan vidaları sökün.
Diskinizi,  paketleme talimatlarına uyarak kargo işleminizi gerçekleştirin.
Disk sökme konularında, masaüstü bilgisayar, farklı kasa tipleri ve cihazlarınız için, müşteri temsilcilerimize danışarak destek alabilirsiniz.
Tavsiye edilen: Islanma ve elektrik gibi tehlikelere maruz kalınmaması adına, diskinizi anti statik poşet kullanarak korumaya alın.
Ya da darbe, düşme ve kırılma gibi durumlara karşı korumak için sünger veya köpük benzeri bir materyalle sarın.
Medyayı kutuya koyduktan sonra üzerini köpük ya da sünger ile kapatıp, kargolama yapın.
Teknik talep formunu doldurduktan sonra, e-posta adresinize gönderilen müşteri numaranızı, kargo paketinizin üzerine okunabilecek şekilde yazarak, tarafımıza ulaştırın.

Hard Disk Veri Kurtarma ,RAID Veri Kurtarma , Flash Disk Veri Kurtarma ,SSD Veri Kurtarma, Yedekleme Çözümleri , Veri – Data Kurtarma
Hard disk, bilgisayardaki kalıcı veri depolama birimidir. Çoğu kullanıcı için hard disk, bir bilgisayarın en önemli ancak en bilinmeyen parçasıdır ve aynı zamanda bilgisayardaki en hassas yapılardan biridir. Kullanıcılar yeterli bilgiye sahip olmadığında veya teknik nedenlerden dolayı hard disk arızasıyla karşılaşabilir. Bu durum ise sizin için önemli veri kayıplarına neden olabilir. Ancak, çeşitli hard disk veri kurtarma yöntemleri ile sorununuz halledilebilir.

Genel Olarak Çözüm Sağladığımız Harddisk Sorunları ve Arızaları:

  • Okuyucu Kafa Arızaları
  • Motor Sıkışması Arızaları
  • Elektronik Kontrol Kartı Arızaları
  • Bad Sector Arızaları
  • Hard Disk Tanınmama sorunu
  • Formatlanmış /Silinmiş Hardiskler

Sık Sorulan Sorular
Arızalı harddisk tamir edilebilir mi?
Harddiskler hassas ve tamiri zor cihazlardır. Ancak tamir edilemeyeceği anlamına gelmez bu durum. İçerisinde bazı parçalar tamamen işlevini yitirse bile yenisi ile değiştirilerek tamiri yapılabilmektedir. Harddiskler çoğunlukla kafa atma problemi nedeniyle arıza yapabilirler. Bu diskleri okuyan kollar ile alakalı problem olduğunu gösterir. Garip sesler çıkaran, sık sık bilgisayarınızın donmasına sebep olan, gürültülü çalışan harddisklerinizi mutlaka kapatın ve kullanmamaya çalışın. Bu tip arızalar harddisk çalıştıkça daha da artarlar. Kalıcı veri kayıplarına ve ağır hasarlara bile neden olabilirler. Böyle üzücü bir durumla karşılaşmamak için harddiski kullanmamanızda fayda var. Tamir işlemi ise mutlaka işin uzmanı servislerde yapılmalı. Bilgisiz kişilerin harddiskleri kurcalaması arızaların büyümesine neden olabilir. Bozuk parçanın hangisi olduğunu anlamak, anlaşılsa bile doğru müdahaleyi yapmak sadece bu işi çok iyi bilen kişiler tarafından yapılması gereken işlemlerdir. Arızalı harddisklerin tamiri içerisindeki verilerin kurtarılması açısından da önemlidir. Harddiskin içindeki verileri kurtarmak için bazı durumlarda harddisk tamir edilir ve verilere ulaşılmaya çalışılır. Harici harddiskler için de durum benzerdir.

Bozulan harddiskimi evde kendi imkanlarım ile tamir edebilir miyim?
Harddisk tamirini evde kendi imkânlarınız ile yapmamanızı öneririz. Bu cihazların tamiri pek kolay değildir ve büyük özen ile hassasiyet gerektirir. Yapılacak yanlış bir müdahale problemin büyümesine ve verilerinizi bile kaybetmenize gidebilecek kadar büyük kayıplar yaşamanıza neden olabilir. Harddiskinizde anormal bir durum gözlemlerseniz, çalışırken çok gürültü yapıyorsa, garip sesler çıkartıyorsa, bir çınlama sesi duyuyorsanız, bilgisayarınız harddiskten kaynaklanan donmalar yaşıyorsa ve hatalar veriyorsa harddiskiniz ya arızalıdır ya da arıza yapmak üzeredir. Bazı arızalar harddiskin çalışmasını durdurmaz. Harddiskiniz bir süre daha o halde çalışmaya devam edebilir ama bu hiç tercih edilen bir durum değildir. Çünkü çalışmaya devam ettikçe problem büyüyebilmektedir. En kısa sürede servise başvurarak arızanın giderilmesini sağlamanızı tavsiye ederiz.

İşim gereği sürekli taşınabilir harddisk kullanmam gerekiyor. Herhangi bir harddisk arızası yaşadığımda bana harddisk tamir maliyetlerinin oldukça fazla olduğu söylendiği için 2 tane taşınabilir harddiskimi kaldırıp bir köşeye koymuştum. Ancak sizinle iletişime geçip taşınabilir harddiskini tamir ettirmiş olan bir arkadaşımdan aslında tamir masraflarının bana önceden söylendiği gibi çok da fazla olmadığını öğrendim. Taşınabilir harddisklerim bozulup bir köşeye kaldırılalı uzun zaman olsa da, onları tamir ettirip faydalanmak istiyorum. Her arızalı harddisk tamir olur mu?
Elbette istisnai durumlar haricinde her arızalı harddisk tamir edilebilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli bir detay var. Harddiskler birçok farklı nedenden ötürü arızalanabilmekteler. Bazı durumlarda küçük müdahalelerle arızalar giderilebilirken bazı durumlarda ise maliyetler oldukça yüksek olabilir. Bu da her arızalı harddisk tamir maliyeti, her arıza durumuna göre farklı olacaktır anlamına gelir. Konuyu açmak gerekirse yazılımsal nedenlerle oluşan harddisk arızalarında sadece programlarla müdahalede bulunarak arızalar giderilebilirken, fiziksel hasardan dolayı oluşan harddisk arızalarında ise iç donanım parçalarından arızalananları yenileriyle değiştirerek arızalar giderilmektedir. Bu nedenle harddisklere yapılan donanımsal müdahaleler, yazılımsal müdahalelerden daha maliyetli olacaktır.
Döküman olarak indirmek için simgelere tıklayın.

pdflogowordlogo